A kiedy trzeba już usunąć ząb…

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dla poważnie uszkodzonych zębów nie było ratunku – stomatolodzy przeprowadzali ekstrakcję. Postęp technologiczny sprawił, że większość zębów – nawet tych mocno zniszczonych – można uratować, np. poprzez leczenie kanałowe.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy – mimo wszystko – uzębienie trzeba usunąć. Sprawdź, w jakich przypadkach ekstrakcja zęba jest koniecznością.

Ekstrakcja to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zęba. Chociaż w większości przypadków nawet najbardziej zniszczone uzębienie można wyleczyć, niekiedy wyrwanie jest niezbędne.

Kiedy usunięcie zęba jest koniecznością?

W stomatologii istnieje kilka konkretnych wskazań dotyczących ekstrakcji uzębienia. Zalicza się do nich m.in.:

 • zęby zatrzymane – takie, które są wykształcone w całości, jednak zatrzymały się w tkance kostnej szczęki; przykładem może być wyrywanie ósemek (zębów mądrości);
 • zęby, które nie kwalifikują się do leczenia kanałowego;
 • przeprowadzanie leczenia ortodontycznego;
 • niektóre choroby przyzębia prowadzące do rozchwiania zębów, np. paradontoza;
 • ostry stan zapalny, który jest konsekwencją silnego zakażenia;
 • poważne urazy zęba, które skutkują znacznym uszkodzeniem koron lub / i korzeni.

Warto przy tym podkreślić, że decyzja o przeprowadzeniu ekstrakcji zęba zawsze zapada indywidualnie. Dentysta ocenia stan uzębienia – jeśli zęby są mocno zniszczone i nie nadają się do leczenia, dochodzi do ich usunięcia.

Jak przebiega ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba jest zabiegiem bolesnym, dlatego zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Podanie środka znieczulającego zwykle rozpoczyna zabieg składający się z kilku etapów.

 1. Zerwanie więzadła okrężnego otaczającego ząb.
 2. Nałożenie kleszczy i zwichnięcie zęba – dokonywane jest to odpowiednimi ruchami .
 3. Po rozchwianiu zęba, stomatolog wyjmuje go z zębodołu.
 4. Dokładne oczyszczenie zębodołu z fragmentów kości, rozkruszonego zęba itp.
 5. Opatrzenie rany – zwykle polega to na założeniu jałowego gazika, aczkolwiek niekiedy koniecznością jest zszycie rany.

Nieco inaczej przebiega chirurgiczna ekstrakcja – proces ten rozpoczyna się nacięciem błony śluzowej dziąsła na wysokości usuwanego zęba. Zabieg kończy się zszyciem rany.

Ekstrakcja zęba w Stargardzie – gdzie się udać?

Ekstrakcja zawsze jest stresującym zabiegiem – niezależnie od wieku pacjenta. Dlatego warto udać się do takiego gabinetu, w którym można liczyć na profesjonalne wsparcie. Zastanawiasz się, gdzie wykonać usuwanie zęba w Stargardzie? Odwiedzając nasze Centrum Stomatologia Zwycięzców (ul. Zwycięzców 2B 73-110 Stargard ), możesz liczyć na niezwykłą precyzję nawet w najtrudniejszych przypadkach. Każdy zabieg rozpoczynamy od konsultacji, która pozwala dokładnie zaplanować leczenie.