Ból zęba. Przyczyny, jak złagodzić ból, wizyta u dentysty i profilaktyka

Pijesz coś zimnego i nagle pojawia się ostre i przeszywające kłucie? Masz obrzęk w jamie ustnej? A może każdy kęs sprawia Ci trudność? Ból zęba zawsze pojawia się niespodziewanie. Wiele osób bagatelizuje go, ale taki symptom może prowadzić tylko do większych powikłań. Zamiast unikać problemu, poznaj przyczyny oraz sposoby jego uśmierzania.

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami, musisz o nie odpowiednio dbać. Jednak nawet profilaktyczne działania mogą nie zapobiec pojawieniu się bólu zębów. Sprawdź, co może być powodem tych dolegliwości, jak sobie z nimi radzić i jak przeciwdziałać bólowi.

Przyczyny bólu zębów

Zęby są bardzo dobrze unaczynione i unerwione. W związku z tym jakiekolwiek uszkodzenie szkliwa może wywołać ból. Jego intensywność uzależniona jest od rodzaju stanu chorobowego. Do najczęstszych chorób zębów należy próchnica wywoływana przez bakterie. I choć najlepszym sposobem radzenia sobie z nią jest częste mycie zębów, każdy człowiek zmaga się z tym schorzeniem minimum kilka razy w życiu.

Próchnica początkowo objawia się powstawaniem płytki nazębnej, która składa się z drobnoustrojów i materii organicznej. Przylega do zębów i ma postać brzydkiego, żółtego nalotu. Tworzy idealne warunki do rozwoju bakterii, które niszczą szkliwo i ostatecznie mogą prowadzić do powstania ubytków zębowych. Zaniedbanie tego objawu kończy się poważnymi problemami zdrowotnymi i koniecznością leczenia kanałowego, a nawet usunięciem chorego zęba.

Drugą najczęstszą dolegliwością jest paradontoza, czyli inaczej zapalenie przyzębia. Pierwszymi objawami tej choroby są zaczerwienienia, opuchnięcie i krwawienie z dziąseł. W miarę zaawansowania schorzenia, dziąsła ulegają obniżeniu, a szyjki zębowe się odsłaniają – to może prowadzić nawet do wypadania zębów. Oznaką paradontozy jest także osadzanie się kamienia nazębnego.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z paradontozą to prawidłowa higiena jamy ustnej. Jednak nie zawsze domowe działania będą wystarczające. Jeśli dojdzie do trwałego osadzenia się kamienia na zębie, trzeba udać się dentysty, który przeprowadzi zabieg usuwania go. W ostrych stanach zapalnych może być konieczne włączenie antybiotykoterapii.

Źródłami bólu zębów mogą być także inne dolegliwości, jak np. choroba gardła lub zatok. Jeśli więc pojawiają się inne symptomy, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który wprowadzi odpowiednie leczenie.

Jak złagodzić ból zębów?

Doskwiera Ci ból zębów? Nie zawsze szybka wizyta u dentysty jest możliwa. Zanim usiądziesz na fotelu stomatologicznym, możesz spróbować zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Specjaliści polecają przede wszystkim sięgnięcie po popularne substancje aktywne, które pomagają złagodzić ból oraz wspierają procesy przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol, ibuprofen czy ketonal. Po zażyciu tych środków możesz mieć wrażenie, że przyczyna bólu została wyeliminowana, w końcu ząb przestał boleć. Nic jednak bardziej mylnego – choroba może postępować bez dawania wyraźnych objawów więc szybka wizyta kontrolna u dentysty jest konieczna.

Naturalne sposoby łagodzenia bólu

Dobrym pomysłem podczas bólu zęba jest skorzystanie z naturalnego wsparcia w postaci ziół. Sympatykami tego rozwiązania są przede wszystkim osoby starsze – dawniej nie było tylu dostępnych metod leczenia i zapobiegania bólowi co dziś.

Przy uśmierzaniu bólu można sięgnąć np. po wyciąg z szałwii. Zawiera substancje aktywne, które wspomagają działania przeciwbólowe, antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Napar z szałwii pomaga także odświeżyć zapach z ust. Wystarczy zaparzyć jedną torebkę herbaty we wrzątku według przepisu na opakowaniu. Kiedy płyn wystygnie, należy dokładnie płukać naparem całą jamę ustną przez kilka minut. Nie połykaj, lecz wypluj. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie.

Podobne właściwości mają substancje aktywne rumianku – napar z tego zioła można stosować naprzemiennie z wyciągiem z szałwii.

Możesz także sięgnąć po goździki. Ich substancje aktywne wspierają w miejscowym uśmierzaniu bólu oraz uczestniczą w niwelacji szkodliwych bakterii oraz stanów zapalnych. Weź kilka goździków i zacznij je żuć. Po kilku minutach uwolnią się substancje aktywne, które pomogą znieczulić jamę ustną. Po 5-10 minutach żucia, wypluj goździki i przepłucz jamę ustną wodą.

Pamiętaj jednak: nic nie zastąpi wizyty u stomatologa. Nie chodzi bowiem o chwilowe załagodzenie objawów, a o wyeliminowanie źródła przykrych dolegliwości.

Wizyta u dentysty – przebieg

Dzięki wizytom kontrolnym specjalista może odpowiednio wcześnie znaleźć źródło bólu i zapobiec powstaniu stanu zapalnego.

Jeśli ból pojawił się nagle i sprawia Ci dużą trudność – skontaktuj się z kliniką stomatologiczną i ustal dogodny dla siebie termin. Pamiętaj, że jeśli zgłaszasz się z bólem, możesz liczyć na priorytetową datę wizyty.

Gdy przybędziesz na miejsce, dentysta przeprowadzi z Tobą wywiad, aby ustalić rodzaj i przyczynę bólu. Następnie przeprowadzi niezbędne oględziny i badania w celu ustalenia miejsca bólu oraz rodzaju choroby. Potem zajmie się Twoim zębem i usunie problem.

Może zdarzyć się tak, że jedna wizyta będzie niewystarczająca, aby dokładnie wyleczyć zęby. Wtedy otrzymasz odpowiednie środki zapobiegające bólowi oraz dalszemu rozwojowi choroby. Po umówieniu się na dogodny termin dentysta dokończy proces leczenia.

Profilaktyka dbania o zęby 

Abyś mógł cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami, musisz współpracować z dentystą, czyli codziennie dbać o higienę jamy ustnej. Dużo wskazówek na temat tego, jak dbać o zęby znajdziesz w naszym artykule: Jak prawidłowo dbać o zęby? Higiena jamy ustnej.

Najważniejsze jest, aby dbanie o zęby wprowadzić do porannej i wieczornej rutyny. Pomogą Ci w tym popularne “habit trackery”, czyli trenerzy nawyków.

Codzienna pielęgnacja powinna wyglądać następująco:

  1. Mycie zębów z przodu, boku i z tyłu.
  2. Czyszczenie nicią dentystyczną przerw między zębami.
  3. Wypłukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem.

Pamiętaj o tym, że to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądał Twój uśmiech.