Dentysta dla dzieci – pierwsza i kolejne wizyty

O zdrowie uzębienia należy dbać o już od najmłodszych lat. Od kondycji mleczaków – mimo tego że wypadną – zależy stan zębów stałych. Tymczasem spore grono maluchów zmaga się z próchnicą, w efekcie czego leczenie stomatologiczne wywołuje strach. Wcale tak być nie musi – wystarczy zadbać o pielęgnację zębów i systematycznie odwiedzać dentystę.

Zęby mleczne są inaczej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego wykazują znacznie większą podatność na próchnicę. Nieleczona, może doprowadzić do poważnych dolegliwości: począwszy od silnego bólu, poprzez problemy ze zgryzem, a skończywszy na ropnych powikłaniach i konieczności przedwczesnego usunięcia uzębienia. Chcąc tego uniknąć, warto od najwcześniejszych lat zadbać o to, aby prawidłowa pielęgnacja mleczaków weszła dziecku w nawyk.

Jak dbać o zęby od najmłodszych lat?

Zdrowie zębów należy zacząć dbać już w momencie pojawienia się pierwszego ząbka – w okolicach 6 miesiąca życia. Za pomocą miękkiej silikonowej szczoteczki trzeba delikatnie oczyszczać zęba oraz masować dziąsła. W taki sam sposób należy postępować z pozostałym wyrzynającym się uzębieniem.

W przypadku starszych dzieci należy pamiętać o:

  • myciu zębów dwa razy dziennie,
  • ograniczeniu spożywania cukrów – także pod postacią owoców, soków czy napojów gazowanych,
  • wyeliminowania picia nocą mleka.

 Ważne pierwsze spotkanie z dentystą

W trosce o zdrowie zębów, warto umówić się na wizytę z dentystą dla dzieci. Musi to być specjalista z podejściem do najmłodszych pacjentów – taki, który wykaże się dużą dozą empatii, zrozumienia i cierpliwości.

Wizyta adaptacyjna realizowana w ramach stomatologii dziecięcej sprawia, że dziecko zapoznaje się z pracą dentysty, gabinetem oraz jego wyposażeniem. Dzięki temu maluch nie zrazi się do stomatologa, ponieważ wizyta nie będzie kojarzyła się z leczeniem i dyskomfortem.

Stomatologia dla dzieci – poznaj możliwe zabiegi

W ramach stomatologii zachowawczej, dentysta dla dzieci może przeprowadzić następujące zabiegi zabezpieczające przed próchnicą:

  • lakowanie zębów – polega na pokryciu specjalnym lakiem zębów trzonowych i przedtrzonowych,
  • lakierowanie zębów – polega na pokryciu zębów lakierem zawierającym fluor.
  • standardowe leczenie próchnicy zębów mlecznych – polega na usunięciu próchnicy i wypełnienie zęba mlecznego materiałem zabezpieczającym przed dalszym rozwojem próchnicy.

Jeżeli próchnica już się pojawiła i leczenie zęba jest niemożliwe, wówczas koniecznością może okazać się usunięcie zęba mlecznego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, dlatego nie wiąże się z dużym dyskomfortem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę https://stomatologiazwyciezcow.pl/zabiegi/stomatologia-dziecieca/, aby poznać więcej szczegółów naszej pracy z najmłodszymi pacjentami.