Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Masz wadę zgryzu i zdecydowałeś się na aparat ortodontyczny? To dobra decyzja! Mimo że prostowanie zębów wymaga cierpliwości, absolutnie warto mu się poddać – zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych.

Podczas tego dość długiego okresu czasu związanego z leczeniem ortodontycznym zęby muszą być zdrowe, ponieważ leczenie próchnicy jest bardzo utrudnione, czasem wręcz niemożliwe. Perfekcyjna higiena jest tu na wagę złota. Zapewne jednak zastanawiasz się, jak dbać o aparat ortodontyczny oraz o zęby w aparacie. Oto kilka kwestii, o których trzeba pamiętać.

Jak dbać o aparat?

Wszystko zależy od tego, o jakim aparacie ortodontycznym mowa.

  • Jeśli nosisz stały aparat ortodontyczny, wyposaż się w dodatkową, specjalną szczoteczkę ortodontyczną z rowkiem mającym kształt litery V. Jest ona tak zaprojektowana, aby docierała do trudno dostępnych przestrzeni pod drutami aparatu, a także pozwoliła oczyścić zamki i łuk samej konstrukcji. Pamiętaj, że zaleca się również nitkowanie zębów lub korzystanie ze specjalnych szczoteczek międzyzębowych do czyszczenia wąskich przestrzeni. Nieoceniony jest też irygator stomatologiczny, dzięki któremu można wymyć wszystkie trudno dostępne miejsca.
  • Jeżeli masz aparat ruchomy, zdejmij go przed umyciem. Aparat wypłucz ciepłą wodą oraz przemyj szczoteczką z mydłem. Od czasu do czasu możesz go też umyć w środkach do czyszczenia protez dentystycznych. Upewnij się, że Twoje zęby są czyste, zanim założysz aparat z powrotem. Gdy zaś odpoczywasz od aparatu, umieść go w odpowiednim pudełku – tak, aby zapewnić mu ochronę przed zabrudzeniem. Nie trzymaj go w szklance z wodą!

Jak dbać o zęby w aparacie?

Dbanie o aparat to tylko jedna strona medalu. Druga to troska o same zęby, które z uwagi na obecność inwazyjnej konstrukcji są uwrażliwione. Nasz Ortodonta zaleca, aby:

  • korzystać ze szczoteczek z średnim włosiem,
  • myć zęby, nie naciskając na nie zbyt mocno – stosuj ruch wymiatający, to zapobiegnie uszkodzeniu aparatu,
  • zwiększyć częstotliwość szczotkowania – robiąc to po każdym posiłku albo minimum 3-4 razy dziennie, dla zmniejszenia ryzyka, że resztki jedzenia wejdą pod aparat i w efekcie nastąpi rozwój bakterii oraz próchnica,
  • unikać past o działaniu wybielającym – mogą być zbyt mocne dla już podrażnionego aparatem szkliwem.

Należy również pozostawać pod regularną kontrolą stomatologa i w razie potrzeby poddać się zaleconemu przez niego leczeniu.