Jak wzmocnić zęby? Sposoby na piękniejsze i zdrowsze uzębienie.

Zęby będą służyć Ci przez całe życie, dlatego warto zadbać o to, aby były piękne i zdrowe. W tym pomoże regularna pielęgnacja w warunkach domowych, przestrzeganie odpowiedniej diety, jak również profilaktyczne wizyty u stomatologa. Poznaj rekomendowane sposoby na zwalczanie przebarwień, usuwanie kamienia oraz wybielanie. Zatroszcz się o to, aby Twój uśmiech wyglądał zachwycająco przez wiele lat.

Codzienne myjesz zęby, możesz nawet korzystasz ze specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, a szczeliny i trudno dostępne miejsca traktujesz nicią dentystyczną. Czasem jednak to za mało, aby uśmiech był śnieżnobiały. W dużej mierze wygląd i zdrowie zębów determinują geny, ale też dieta czy częstotliwość wizyt u stomatologa. Warto pamiętać, że tylko regularne badania kontrolne oraz profilaktyka połączona z zabiegami oczyszczającymi mogą przynieść dobre rezultaty.

Pielęgnacja jamy ustnej w warunkach domowych

O tym, że codzienne szczotkowanie zębów jest ważne wiedzą wszyscy. Jednak nie każdy ma świadomość, jaka jest prawidłowa technika mycia i ile powinna trwać sama czynność. Stomatolodzy zalecają, aby szczotkować zęby po każdym posiłku, poświęcając na to minimum 3 minuty (bez względu na to, czy używasz szczoteczki manualnej czy elektrycznej).

Włoski szczoteczki nie są w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, dlatego zalecane jest, aby resztki jedzenia i namnażające się bakterie usuwać przy pomocy nici dentystycznej. Dobrym pomysłem jest równoległe stosowanie irygatora, który aplikuje wodę pod ciśnieniem i w ten sposób pozwala wypłukać jamę ustną.

Na zakończenie całego procesu pielęgnacji dobrze jest przepłukać usta płynem, który usuwa osad, zwalcza nieświeży oddech, a przy tym przywraca odpowiedni poziom pH w ustach. Niektóre preparat dodatkowo wzmacniają szkliwo lub wspierają procesy wybielania.

Ważne jest zatem pamiętanie o regularnym myciu zębów i całej jamy ustnej, ale też stosowaniu do tego celu odpowiednich akcesoriów i preparatów. Szczoteczka o odpowiedniej twardości włosia powinna być wymieniana jak tylko się zużyje, a pasta z fluorem oraz płyn muszą mieć odpowiedni skład, bez formaldehydu, silikonu czy triklosanu. Niektóre nie tylko myją zęby, ale też regenerują dziąsła, usuwają delikatne przebarwienia, działają antypróchniczo. Wybieraj te zawierające fluorek cyny i sodu, glicerynę, uwodnioną krzemionkę czy węglan wapnia.

Zwróć też uwagę na dietę. Zrezygnuj z produktów słodzonych i zawierających substancje barwiące. Zbyt duże ilości kawy, herbaty czy wina negatywnie wpływają na wygląd szkliwa.

Profilaktyczne wizyty u stomatologa

Z wizytą u stomatologa nie czekaj, aż zaskoczy Cię ból zębów. Odwiedzaj dentystę raz na pół roku, a nawet częściej, jeżeli masz skłonności do próchnicy lub innych problemów zdrowotnych. Specjalista nie tylko oceni stan zębów i jamy ustnej, ale też zaproponuje zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Wśród nich:

  • skaling – rozbijanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków,
  • polishing – szlifowanie zębów poprzez polerowanie pastą i szczotkowanie,
  • fluoryzacja – pokrywanie zębów lakierem w celu wzmocnienia i ochrony szkliwa.

Pamiętaj, że nawet najstaranniej prowadzona pielęgnacja domowa może być niewystarczająca dla utrzymania pięknych i zdrowych zębów. Preparaty do ich czyszczenia nie mają takiej mocy jak zabiegi profilaktyczne stosowane przez stomatologa. Szybkie wykrywanie stanów zapalnych czy ubytków pozwalają wdrożyć skuteczną terapię przeciwpróchniczą.