Kamień nazębny — skąd się bierze i jak go usunąć? Profilaktyka oraz leczenie

Kamień tworzący się na powierzchni zębów jest przyczyną dyskomfortu dla wielu pacjentów. Nie tylko negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu, ale też powoduje nieświeży oddech. Bogaty w bakterie osad to częsta przyczyna ubytków wymagających interwencji stomatologa. Dlatego problemu nie można bagatelizować. Troska o higienę jamy ustnej, kontrolne wizyty oraz zabiegi to niezbędne elementy w profilaktyce kamienia nazębnego.

Codzienne, ale staranne szczotkowanie zębów w większości rozwiązuje problem kamienia nazębnego. Powstający na płytce osad to naturalny proces będący efektem jedzenia i picia. Bakterie, które dostają się do jamy ustnej łączą się ze śliną i osadzają na zębach. Jeśli nie są na bieżąco i dokładnie usuwane, przekształcają się w kamień. Jego wyeliminowanie jest niemożliwe bez interwencji dentysty. Jednak uspokajamy — nowoczesne techniki leczenia, w tym piaskowanie, skaling i polishing nie są bolesne, a dają widoczne rezultaty. I najważniejsze — można je stosować nie tylko doraźnie, ale też profilaktycznie.

Skąd bierze się kamień nazębny?

Wspomniane już bakterie w połączeniu ze śliną mają doskonałe warunki do tego, aby osadzać się na zębach. Jeśli nie są skutecznie usuwane to z czasem płytka nazębna rozrasta się i przekształca w kamień. Jego powstanie determinują związki mineralne, w tym fosforany wapnia. Tak naprawdę ich obecność ma swoje racjonalne uzasadnienie — przeciwdziałają kwasom, które prowadzą do rozwoju próchnicy. Sam nalot na zębach, o ile jest miękki daje się łatwo usunąć i nie powoduje zmian w ich wyglądzie. Jednak z czasem twardnieje i zostaje z nami na stałe.  Wtedy staje się źródłem kłopotów:

  • przyczynia się do zmiany koloru zębów na lekko żółtą, przez co wyglądają nieestetycznie i niezdrowo,
  • powoduje nieświeży oddech,
  • stopniowo demineralizuje zęby, przez co stają się osłabione,
  • bakterie w nim obecne zwiększają obecność kwasów w jamie ustnej, a te z kolei powodują próchnicę,
  • powodują stany zapalne dziąseł, ich zaczerwienienie, obrzęk, a nawet krwawienie,
  • u osób mających predyspozycje genetyczne prowadzi do paradontozy.

Jak widzisz, z pozoru niewinny kamień nazębny może być przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych. Warto regularnie kontrolować jego poziom i poddawać się zabiegom dentystycznym.

Domowe sposoby na walkę z kamieniem nazębnym

Kamienia nazębnego nie pozbędziesz się w domu. O ile sam miękki osad pozostający na zębach po posiłku możesz zmywać z pomocą szczotkowania i nitkowania, o tyle po stwardnieniu nie zwalczysz go inaczej jak z pomocą dentysty.

Możesz natomiast zadbać regularne mycie zębów z dodatkiem past zwalczających osady i kamień. Nie zapominaj o nitkowaniu, które pozwoli dotrzeć do trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych — miejsc, gdzie gromadzi się najwięcej resztek z pożywienia. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z domowych przepisów na środki czyszczące zęby. W ich składzie powinien znaleźć się ocet jabłkowy, soda oczyszczona i olej kokosowy. Innymi składnikami, które pomogą w zwalczaniu bakterii, a także skutecznym usuwaniu resztek jedzenia są drożdże piwne czy węgiel aktywowany. Obecnie jest to element bardzo często wykorzystywany w produkcji past do zębów. Raz na jakiś czas możesz płukać jamę ustną naparem z szałwii.

Wizyta u dentysty — skaling, polishing i piaskowanie

Może się zdarzyć, że nawet najdokładniej czyszczone zęby zaskoczą Cię niemiłą niespodzianką, jaką jest kamień nazębny. Co wtedy? Jeśli problem jest bardziej zaawansowany, a nalot twardy i niedający się usunąć metodami domowymi, wówczas pozostaje Ci wizyta u dentysty.

Stomatolog może zaproponować jedną z trze skutecznych metod usuwania kamienia nazębnego, a więc skaling, polishing i piaskowanie.

SKALING

Za pomocą ultradźwięków usuwane są złogi nazębne prowadzące do powstawania stanów zapalnych jamy ustnej, uszkodzeń dziąseł oraz zębów. Może być stosowany profilaktycznie lub leczniczo u osób z paradontozą.

POLISHING

Gumki i szczotki w różnych rozmiarach rozprowadzają na powierzchni zębów specjalną pastę polerską. W czasie tego zabiegu usuwane są wszelkie naloty. Zęby są nie tylko idealnie gładkie, ale też skutecznie chronione przed powstawaniem osadów.

PIASKOWANIE

Kiedy problemem są zęby z przebarwieniami warto rozważyć piaskowanie. Zabieg czyszczący odbywa się z wykorzystaniem wody i sprężonego powietrza, a także piaskarki i proszku. Pozwala skutecznie usuwać plamy po kawie, herbacie, papierosach, winie.

Powyższe zabiegi to bardzo ważny element profilaktyki zębów. Pozwala zadbać o ich kondycję, ale też piękny wygląd. Dlatego nie należy lekceważyć roli profesjonalnych zabiegów czyszczących wykonywanych przez dentystę.

Najczęstsze pytania do stomatologów

  1. Czy usuwanie kamienia boli?

Nie, zabiegi są bezbolesne.

  1. Czy można jeść po usunięciu kamienia nazębnego?

Należy przez 2 godziny powstrzymać się od picia i jedzenia.

  1. Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Regularnie myjąc, płukając i nitkując zęby (najlepiej po każdym posiłku). Unikać barwiących napojów i jedzenia.

  1. Czy kamień nazębny powoduje nieświeży oddech?

Tak, kamień nazębny i bakterie w jamie ustnej są przyczyną nieświeżego oddechu.