Ruszający się zęby. Jakie są przyczyny i jak leczyć?

Ruszające się zęby mogą być efektem urazu mechanicznego, ale też objawem choroby. Każda odnotowana niestabilność powinna być motywacją do odwiedzenia stomatologa. Lekarz oceni przyczynę problemu i poszuka sposobu na jego usunięcie. Czasem konieczna jest ekstrakcja zęba i zastąpienie go np. implantem. W mniej zaawansowanych przypadkach wystarczą zabiegi wzmacniające. 

Trzeba wiedzieć, że zęby posiadają naturalną ruchomość, która nie powinna być dokuczliwa w codziennym mówieniu, jedzeniu czy piciu. Jeżeli poziom ruchomości zęba jest wzmożony, wówczas warto skonsultować problem ze stomatologiem.

Gdy problemem jest choroba lub uszkodzenie mechaniczne

W wyniku chorób przyzębia oraz uszkodzeń mechanicznych może dojść do zaniku przyzębia wraz z wyrostkiem zębodołowym. Korzeń zostaje odsłonięty, a kość zanika – to częsta przyczyna rozchwiania zęba. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz obciążenia genetyczne mogą prowadzić do rozwoju paradontozy. Zapalenie przyzębia przebiega stopniowo lub gwałtownie. W efekcie na zębach pojawia się płytka bakteryjna w dużej ilości, a z czasem dochodzi do uszkodzenia kości, osłabienia zębów, a wreszcie ich rozchwiania i wypadania. Innymi przyczynami zmian są m.in. zła dieta, przebyte leczenie ortodontyczne czy przyjmowanie używek, głównie palenie papierosów.

Sygnałem do rozpoczęcia leczenia jest nieświeży zapach z ust, powtarzające się zapalenia jamy ustnej, krwawienie dziąseł, a także postępującą chwiejność zębów. Na tym etapie stomatolog może jeszcze wdrożyć skuteczną terapię, która ma na celu zahamowanie zmian. To bardzo ważne, aby jak najszybciej skonsultować się z dentystą – alarmuje lekarz stomatolog z Centrum Stomatologia Zwycięzców. Nieleczona paradontoza nie tylko prowadzi do rozchwiania zębów i ich utraty, ale może być też przyczyną dolegliwości kardiologicznych. Bakterie z jamy ustnej (krętek biały czy Selenomonas) trafiają do krwi, a wraz z nią są transportowe m.in. do serca.

Przebieg wizyty lekarskiej

Wizyta u dentysty rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, podczas którego lekarz zapozna się z historią jego choroby i ewentualnymi obciążeniami genetycznymi. Następnie oceni zaawansowanie problemu, ustalając stopień rozchwiania zęba. W tym celu posłuży się 3-stopniową skalą oraz elektronicznym urządzeniem, czyli periotestem.

Na podstawie postawionej diagnozy zaplanuje leczenie. Metodami stosowanymi w przypadku rozchwianych zębów jest:

  • kiretaż – poddziąsłowe oczyszczanie złogów,
  • płukanie kieszonki i założenie leku – usuwanie kamienia nazębnego wraz z szynowaniem,
  • opróżnienie ropnia – usuwanie ogniska ropy, będącego efektem infekcji bakteryjnej,
  • unieruchomienie zęba – szynowanie, czyli pokrywanie zębów materiałem unieruchamiającym z udziałem drutu retencyjnego oraz włókna szklanego.

Jeżeli ząb chwieje się mocno i żadna z metod nie może zostać zastosowana, wówczas pozostaje ekstrakcja i umieszczenie implantu w miejscu powstania ubytku.

Wzmacnianie zębów – to możesz zrobić sam

Wzmacnianie zębów to nie tylko czynność stomatologiczna. To również szereg zabiegów, jakie należy wykonywać samemu w ramach codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zalicza się do nich dokładne mycie zębów z użyciem szczoteczki i nici dentystycznej, aby usunąć resztki jedzenia także z przestrzeni międzyzębowych. Warto też zadbać o zbilansowaną dietę – ubogą w cukier, a obfitującą w wapń, magnez oraz witaminę D mające duży wpływ na kondycję kości. Odstaw też używki, szczególnie palenie papierosów i picie alkoholu prowadzi do rozwoju chorób przyzębia.