Usuwanie ósemek, czyli zębów mądrości – informacje o zabiegu

Mimo że „ósemki” nazywane są zębami mądrości, zwykle ich pojawienie się w jamie ustnej zwiastuje kłopoty. Dlatego dentyści zwykle zalecają usuwanie ósemek, gdy tylko się pojawiają. Dowiedz się więcej o zabiegu i jego przebiegu w gabinecie Stomatologia Zwycięzców w Stargardzie.

Czym są zęby mądrości?

Ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe pojawiają się zwykle między 17. a 25. rokiem życia. Mogą też pojawiać się później – nawet w podeszłym wieku na skutek nacisku wywoływanego przez noszone protezy ruchome. To dlatego nazywane są zębami mądrości. W istocie nie mają jednak nic wspólnego z wiedzą czy inteligencją. Ich charakterystyczne położenie sprawia jednak, że generują wiele kłopotów.

Dlaczego najczęściej usuwa się ósemki?

Często wyrzynające się ósemki po prostu nie mieszczą się w łukach, dlatego rosną krzywo lub powodują stłoczenie innych zębów, czemu towarzyszy ból i dyskomfort. Mogą też wywoływać powstawanie wad zgryzu. Czasami nie wyrzynają się do końca – mówimy wtedy o zębach zatrzymanych. Zwykle są też wysoce narażone na próchnicę – to dlatego, że umieszczone w głębi jamy ustnej są trudne do prawidłowego wyczyszczenia podczas codziennego mycia zębów.

Jak wygląda zabieg usuwania ósemek?

Jeśli lekarz w porozumieniu z pacjentem stwierdzi, że ósemki trzeba usunąć, zaczyna się od wykonania zdjęcia pantomograficznego lub tomografii komputerowej. Same zęby niekiedy usuwa się podobnie jak inne – po prostu wyciągając je kleszczami i wyważając dźwignią (oczywiście w znieczuleniu miejscowym). Częściej jednak wykorzystuje się techniki stomatologii chirurgicznej – szczególnie wtedy, jeśli ząb jest nieprawidłowo ułożony, zatrzymany lub ma korzenie korzenie o nieprawidłowej anatomii. Wówczas pacjent również otrzymuje znieczulenie miejscowe, zwykle zabieg nie trwa do godziny i nie jest bolesny. W gabinecie Stomatologia Zwycięzców przeprowadzamy go z myślą o maksymalnym komforcie pacjenta.

Usuwanie zębów mądrości – przeciwwskazania, czy wiek ma znaczenie?

Najczęściej zaleca się usuwanie ósemek tuż po ich wyrżnięciu, czyli w stosunkowo młodym wieku. Im później, tym zabieg może być technicznie trudniejszy, a powikłania związane ze źle rosnącym zębem większe. Warto wiedzieć jednak, że są pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu tego typu – bezwzględne to m.in. umiejscowienie zęba na guzie nowotworowym lub naczyniaku krwionośnym. Ekstrakcję uniemożliwić może także występowanie szczękościsku, opryszczki, białaczki, hemofilii, anemii, ciąży, miesiączki, chorób serca, nadczynności tarczycy czy cukrzycy.